Jedenáctý ročník to jsou dvě jedničky – sportovní výkony a organizace
 

 

            Jedenáctý ročník Vánoční ceny Mladé Boleslavi přilákal v poslední listopadovou sobotu do sportovní haly TJ Auto Škoda více než 320 žáků a dorostenců z 41 klubů. Na startu opět nechyběla česká a také slovenská špička. Svou úrovní turnaj opět potvrdil, že patří jednoznačně k těm nejlepším, které se na území České republiky pořádají. Toto postavení si soutěž, která před jedenácty lety začala jako malý regionální přebor se zhruba padesátkou závodníků, drží již několik let a snahou pořádajícího oddílu při TJ Auto Škoda Mladá Boleslav bude tuto úroveň držet i nadále.

            Tutnaj i při tak vysokém počtu závodníků proběhl bez vážných prostojů a plně podle časového harmonogramu, což není, zejména v soutěžích karate, nic jednoduchého. Pět minut po devété hodině dopoledne na čtyři vzorně připravené zápasové plochy nastoupily první soutěžící v disciplíně kata. V prakticky poslední prověrce před republikovým mistrovstvím byla k vidění celá řada špiučkových výkonů a to jak v podání žáků, tak i dorostenců.

            Po druhé hodině odpoledne nastal čas na slavnostní a oficielní část turnaje, která k velkým turnajům patří. Všichni závodníci a také rozhodčí Českého svazu karate nastoupili na plochu a společně se představili zaplněné sportovní hale. Kromě poděkování všem partnerům zazněly již tradičně tóny české a také slovenské národní hymny. Představena byla zúčastněná družstva a velikého aplausu se dostalo všem partnerům vánoční ceny.

Na vysoké úrovni turnaje má výrazný podíl záštita hejtmana Středočeského kraje a také podpora měst a obcí regionu. Řadu let totiž Vánoční cenu podporují města Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Bělá pod Bezdězem, Bakov nad Jizerou a také Kosmonosy. Turnaj podpořil také Český svaz karate a spolupořadatelem se stal i Středočeský svaz karate. K dalším velice významným sponzorům celé akce patří Česká pojišťovna a.s. Mladá Boleslav, firma Bospor, Soukromé zlatnictví M+J Mladá Boleslav, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, Volfova Mladoboleslavská sodovkárna, obchodní Olympia centrum v Mladé Boleslavi, Dragon electronic, firmy Kaze a Kamikaze. Zvláštní poděkování patřilo firmě Obchodní dům.cz, což je provozovatel internetového obchodního domu na www.obchodni-dum.cz. Tato firma věnovala hodnotné ceny do tomboly, která již neodmyslitelně patří k turnaji v Mladé Boleslavi. Mediálně turnaj podporují Deníky Bohemia – Boleslavský deník, rádia Jizera a Kiss Delta, Televize Genus Liberec a TV Doma.

Po vyhlášení vítězů soutěží kata a po všech oficialitách začaly na čtyřech zápasištích boje v kumite. K vidění byla řada špičkových duelů. Turnaj končil předáním pohárů, medailí a cen vítězům v kumite a také vyhlášením nejlepšího závodníka a závodnice. Ti převzali zláštní cenu věnovanou Olympia centrem Mladá Boleslav. Stali se jimi Monika Čulenová z oddílu Hanko Kai Senica (SVK) a David Krejča z oddílu BUDO škola KK Písek.

Vánoční cena Mladé Boleslavi je pevnou součástí sportovního kalendáře a můžeme se jen společně těšit na další již dvanáctý ročník tohoto turnaje. Jako ředitel soutěže děkuji všem ať už jmenovaným a nebo i neuvedeným partnerům. Zvlášť děkuji všem závodníkům za předvedené sportovní výkony, rozhodčím i lékařům. Zvláštní poděkování patří všem pořadatelům bez jejichž nasazení by se turnaj takových kvalit uspořádat nedal. Za rok ve městě automobilů na viděnou.

            V silné konkurenci se medailově výrazně prosadili i domácí závodníci. Překvapivý bronz vybojoval v kata mezi mladšími žáky Jakub Gavura a mezi staršími žákyněmi kategorie B (začátečníků) Lucie Marešová. V kumite mladších žáků do 40 kg našel až ve finále svého přemožitele Tomáš Zajíček. Stříbrná medaile je nečekaná, ale naprosto zasloužená. Další medaili, tentokrát bronzovou, vybojoval mezi staršími žáky do 60 kg Ladislav Mareš. Zlato z loňského ročníku obhájila Ludmila Pavlíková mezi dorostenkami nad 60 kg. Smolně se v prvním zápase zranil Petr Hrabák v kumite do 50 kg, ale on i další závodníci pořádající Auto Škody předvedli většinou svoje nejlepší výkony, podpořené domácím prostředím.

 

                                                                                   Ladislav Mareš

     ředitel turnaje a předseda Středočeského svazu karate