Oddíl karate TJ Auto Škoda Mladá Boleslav připravil opět špičkovou soutěž

 

 

             Pochvalu zaslouží pořádající klub za vynikající organizaci a všichni účastníci za výkony ve dvanáctém ročníku Vánoční ceny Mladé Boleslavi. Tento tradiční mezinárodní turnaj mládeže přilákal v poslední listopadovou sobotu do sportovní haly TJ Auto Škoda 355 žáků a dorostenců z 44 klubů. Na startu opět nechyběla česká a také slovenská špička. Svou úrovní turnaj opět potvrdil, že je v současnosti jednoznačně nejúspěšnější soutěží v karate mládeže, které se na území České republiky pořádají. Toto postavení si Vánoční cena, která už před dvanácti lety začala jako malý regionální přebor se zhruba padesátkou závodníků, drží již několik let.

            Turnaj s vysokým počtem závodníků (startovalo jich o čtyři desítky více než vloni) proběhl bez vážných prostojů a plně podle časového harmonogramu, což není, zejména v soutěžích karate, nic jednoduchého. Letošní ročník byl také pojat jako odveta za Mistrovství České republiky. Šampióny z říjnového mládežnického šampionátu osobně pořadatelé pozvali ke startu ve Vánoční ceně a svou stávající výkonnost tak mohli mistři ČR srovnat se silnou českou a slovenskou konkurencí. Tuto možnost využilo čtrnáct úřadujících Mistrů republiky zejména z Českých Budějovic, Kamury Ústí nad Labem, SK Kesl Ryu Praha, SSK Liberec i Spartaku Hradec Králové.

V nejpočetněji obsazené kategorii kata starších žáků nad 6.kyu mezi šedesátkou karatistů dominoval Ondřej Kumpošt z Masady Praha. Z mladších žáků byl v kata nejlepší Matúš Lieskovský z Rapidu Bratislava, který dominoval více než čtyřicítce závodníků a svou vynikající výkonnost potvrdil i v kumite mladších žáků do 40 kg, kde také zvítězil. Kata starších žákyň se stala „kořistí“ Denisy Novákové z oddílu SC Flair a mezi více než dvaceti mladšími žákyněmi byla nejlepší Barbora Ďurovcová z Rapidu Bratislava. Vynikající špičkové cvičení kata bylo k vidění v kategoriích dorostu. Kadetům vládl Marek Chovančík z Kusenga Hodonín a nejlepší dorostenkou byla Lenka Zuzánková z oddílu Karate Vision - česká reprezentantka, která před několika dny hájila české barvy na Mistrovství světa WKF na Kypru.

Již několik let je pro začínající mladší a starší žactvo v rámci Vánoční ceny připravena soutěž v kata, kde poměřují síly nižší technické stupně. Mezi více než třiceti mladšími žáky byl nejlepší Milan Blecha z Dragonu Neratovice. V této kategorii startoval také nejmladší účastník turnaje, teprve čtyřletý Robin Beshir z Ippon Karate klubu Rakovník. Z rukou ředitele turnaje převzal specielní dárek. Mezi začínajícími mladšími žákyněmi byla nejúspěšnější Dominika Havlíčková z Dragonu Neratovice. Začínajícím starším žákům vládli Patrik Kovanda z oddílu SK Tommi Praha a Barbora Hájková z Dragonu Neratovice. V soutěžích kata týmů žáků byla nejlepší trojice z SK Kesl Ryu Praha, v kata týmů žákyň vystupila na nejvyšší stupínek děvčata z Kamury Ústí nad Labem.

Turnaj začal téměř na minutu přesně a pořadatelům se bez zbytečných prostojů podařilo zorganizovat i finálový blok kata na dvou zápasištích. Přesně ve čtvrt na tři podle programu začala slavnostní část Vánoční ceny. Ta je vždy spojena s nástupem všech závodníků i s oceněním některých závodníků a funkcionářů. Osobní poděkování obdržel z rukou odstupujícího předsedy Středočeského svazu karate a ředitele soutěže Ladislava Mareše dlouholetý funkcionář a mezinárodní rozhodčí pan Jaroslav Nekola. Na plochu si pro ocenění přišli také čeští juniorští reprezentanti Lukáš Janda a Jakub Tesárek. Spolu se svým oddílovým kolegou Vojtěchem Melšem nedávno na Mistrovství světa juniorů vybojovali páté místo a Jakub Tesárek, mnohonásobný vítěz Vánoční ceny Mladé Boleslavi, vybojoval ve světové konkurenci bronzovou medaili. Všem se dostalo také obrovského aplausu.

Po vyhlášení výsledků kata a předání pohárů, medailí i cen začaly úderem třetí hodiny zápasy v kumite. K vidění byly vynikající výkony. Výtečné sportovní karate předváděli mladší žáci Michal Sládek z Písku, stejně jako Matúš Lieskovský z Rapidu Bratislava. Výborné karate předvedli i starší žááci Marek Pohanka z Písku, Vojtěch Keller z pořádající Auto Škody Mladá Boleslav, Robin Popelka z Českých Budějovic i jeho oddílový kolega Filip Šmajcl.

V dívčích kategoriích dominovaly Denisa Canincová z Kamury Ústí nad Labem, Petra Sedláčková z Karatedo Dvůr Králové nad Labem a také závodnice z Karate klubu Pratr Trutnov Petra Gabrielová a Zuzana Hepnarová. Velmi vysoké kvality dosahovaly zápasy v kumite dorostenců. V nejnižší hmotnostní kategorii dorostu dominoval Lukáš Polzer ze Spartaku Hradec Králové, v nejtěžší Tomáš Reich z SK Kesl Ryu Praha. Ve střední kategorii do 70 kg zvítězil David Vobr z Českých Budějovic, který vyhrál Vánoční cenu již po několikáté a ve finále tvrdě bojoval se svým oddílovým kolegou Vojtěchem Kočím. Domácí klub potěšil opět výkon Ladislava Mareše mladšího, který v prodloužení těsně prohrál právě z Vobrem, ale v repasáži se zcela jasně prosadil na bronzový stupínek. Tato kategorie dorostu je v současnosti asi nejvyrovnanější v České republice, špičku tvoří asi pětice závodníků.

Bez jakýchkoli zádrhelů a s minimálním počtem zranění soutěže v kumite na čtyřech zápasištích i při skutečně bezkonkurenčně nejvyšším počtu startujících na turnajích mládeže v České republice zápasy končily po necelých čtyřech hodinách a úderem sedmé, tedy celou hodinu před plánovaným závěrem turnaje převzali medailisté svá ocenění. Poháry a medaile opět organizátoři připravili nejenom pro vítěze, ale i pro závodníky na druhých i třetích místech. Také tím je turnaj v Mladé Boleslavi výjimečný proti ostatním turnajům v České republice.

Na vysoké úrovni klání měla výrazný podíl opětovná záštita hejtmana Středočeského kraje a také podpora měst a obcí regionu. Řadu let totiž Vánoční cenu podporují města Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Bělá pod Bezdězem, Bakov nad Jizerou a také Kosmonosy. Organizátorům se dostalo také pomoci ze strany Středočeského kraje, když obdrželi na turnaj grant na podporu sportu. K dalším velice významným sponzorům celé akce patří Česká pojišťovna a.s. Mladá Boleslav, firma Bospor, Soukromé M zlatnictví Mladá Boleslav, Všeobecná zdravotní pojišťovna Mladá Boleslav, Volfova Mladoboleslavská sodovkárna, obchodní Olympia centrum v Mladé Boleslavi, firmy Kaze a Kamikaze. Zvláštní poděkování patří firmě Obchodní dům.cz, což je provozovatel internetového obchodního domu na www.obchodni-dum.cz. Tato firma věnovala hodnotné ceny do tomboly, která již neodmyslitelně patří k turnaji v Mladé Boleslavi. Mediálně turnaj podporují Deníky Bohemia – Boleslavský deník, rádia Jizera a Kiss Delta, Televize Genus Liberec a TV Doma.

Vánoční cena Mladé Boleslavi je pevnou součástí sportovního kalendáře a můžeme se jen společně těšit na další již třináctý ročník tohoto turnaje. „Jako ředitel soutěže opět děkuji všem ať už jmenovaným a nebo i neuvedeným partnerům. Zvlášť také děkuji všem závodníkům za předvedené sportovní výkony, rozhodčím i lékařům. Zvláštní a těžko nějak ocenitelné poděkování patří všem pořadatelům bez jejichž nasazení by se turnaj takových kvalit uspořádat nedal. Za rok v sobotu 25.listopadu 2006 se opět těším na setkání při špičkovém mládežnickém karate ve městě automobilů.“

                                                                                    Ladislav Mareš

     ředitel turnaje a předseda Středočeského svazu karate